שלישי, אוקטובר 24, 2017 - 20:45

צפו בראיון עם מנכ"ל משרד החינוך ב-"הכל כלול" על כניסת הבנקים לכיתות הלימוד.

אמ;לק – מנכ"ל משרד החינוך יודע שהתכנית פסולה, ומלכתחילה לא בקיא בפרטיה. דה מרקר מנתחים את התכנית שהבנקים עומדים להעביר בכיתות (ספוילר: היא לא טובה). הציבור אמר את דברו – מוציאים את הבנקים מכיתות הלימוד. הישג עצום למאבק, ואנחנו צריכים את כולכם לישורת האחרונה.
ועכשיו בואו נבין מה היה לנו:
1) מנכ"ל משרד החינוך, שלמה אבוהב, יודע שהתכנית פסולה: למרות שנושא הריאיון הוא כניסת נציגי הבנקים לכיתות ט', הוא מקדיש 3 דקות שלמות כדי לדבר על התכנית שמתקיימת בכיתות י' (המאוד חשובה ומבורכת, אך לחלוטין לא קשורה לנושא) ומנסה להקטין את החשיבות של התכנית שמועברת ע"י הבנקים, למרות שהן מועברות כמעט באותו היקף כיתות – הוא מציין שהתכנית לכיתות י' (גיל 16!) מתקיימת כי הם זיהו שהרבה ילדים בגיל 14 פותחים חשבון בנק בלי להבין את המשמעויות לכך, ובאותה נשימה מכניס לכיתות ט' (גיל 14) תכנית שתשווק לתלמידים פתיחה של חשבון בנק, אבל לא את המשמעויות של הנושא. מבולבלים? גם אנחנו.
2) המנכ"ל לא בקיא בפרטי התכנית שהמשרד שלו מכניס לכיתות: התכנית חד משמעית לא מועברת ע"י פנסיונרים, אלא ע"י נציגים של הבנקים שמקבלים משכורת מלאה מהבנק תוך כדי שהם מעבירים תכנים שיווקיים בכיתות של הילדים שלנו.
3) במקביל לפרסום הכתבה ב-"הכל כלול", פורסמה כתבה בדה מרקר שמפרקת את התכנית, ומראה כמה היא רעה (בתגובה הראשונה): " על פי המתווה שהתפרסם, נראה כי התוכנית תתמקד באפשרויות שהבנקים מציעים, ולא מעבר לכך. כך למשל, היא לא תתעכב על מושגי יסוד בכלכלה, ותקדיש פרק זמן נרחב לניהול חשבון באמצעות האפליקציות או אתרי האינטרנט של הבנקים."
4) הציבור אמר את דברו: באופן חד משמעי, הציבור בישראל מבין שאסור להכניס נציגי בנקים לכיתות הלימוד.
5) הישג חשוב בזכותכם, אבל עוד לא סיימנו: מתכנית שהוגדרה רק היום בבוקר (במוסף ממון) כפיילוט שעתיד להתרחב החל משנה הבאה, קיבלנו אמירה חד משמעית של מנכ"ל משרד החינוך שהתכנית היא אירוע חד פעמי שימשך רק שנה אחת – זאת אמירה שהגיע בעקבות הלחץ שאתם עוזרים לנו להפעיל על משרד החינוך ובנק ישראל, וזה קרה בזכות כל אחד ואחת מכם ששיתפו ותמכו!
אנחנו קוראים למשרד החינוך ולבנק ישראל – אתם יודעים שהתכנית הזאת פגומה מוסרית, אבל עוד לא מאוחר, התנערו מכניסת גורמים מסחריים לכיתות של הילדים שלנו. עשו את הדבר הנכון.

ואתם – הורים, מורים, מנהלים – השגנו היום הישג משמעותי, ואנחנו צריכים אתכם כדי לעבור את הישורת האחרונה: שתפו בכל הכוח, תייגו בפוסט את המורים והמנהלים בקהילות שלכם, והפיצו את הבשורה.
מוציאים את הבנקים מכיתות הלימוד!