די לעשן המפחמות
די לעשן המפחמות!

הצטרפו לתמיכה!

כל לילה, בחודשי הקיץ והסתיו, כ 200 אלף תושבים בישראל נושמים רעל. כל לילה מגיע לאזור נרחב, שכולל בין השאר את פרדס חנה-כרכור, חדרה, כל ישוביי מועצה אזורית מנשה, אור עקיבא, זכרון יעקב, קיסריה ועוד, עשן רעיל ומסרטן -עשן המפחמות. זה המצב כבר לפחות 6 שנים. בואו כולנו נשמיע את קולנו ונפעל לשינוי המצב כדי שנוכל לנשום פה בשקט!

We need 200 signatures.

14.50%

29 of 200 have signed the petition. Will you help us reach 171?

רקע

כל לילה, בחודשי הקיץ והסתיו, כ 200 אלף תושבים בישראל נושמים רעל. כל לילה מגיע לאזור נרחב, שכולל בין השאר את פרדס חנה-כרכור, חדרה, כל ישוביי מועצה אזורית מנשה, אור עקיבא, זכרון יעקב, קיסריה ועוד, עשן רעיל ומסרטן -עשן המפחמות. זה המצב כבר לפחות 6 שנים.
מפחמה היא מתקן פרימיטיבי לייצור פחם. שיטת ייצור הפחם הזו גורמת לזיהום אוויר קשה ומסוכן ביותר. קיימות יותר מ 400 מפחמות כאלה. העשן נבדק ונמצאו בו רעלים שאסורים לשימוש בארץ ובעולם. כבר הוכח שהוא גורם לסרטן ולמחלות נשימה קשות, בעיקר אצל ילדים. רבים מתושבי האזור סובלים מבעיות נשימה קשות, ויש גם מקרי סרטן גרון/ריאות. עשרות אלפי משפחות נאלצות להסתגר בבתיהן מדי ערב, לסגור חלונות, לקנות מטהרי אוויר ביתיים, לא לתלות כביסה בחוץ, להימנע מטיול בוקר עם הכלב, להימנע מג'וגינג בערבים... העשן הזה מסריח ורעיל. הוא פוגע בבריאותינו ובאיכות החיים שלנו. 
אז למה לא סוגרים את המפחמות המזהמות??? - כי הן נמצאות מעבר לקו הירוק.
אז אין מה לעשות??? - יש! 
95% מהעצים שנשרפים במפחמות הללו מגיעים מישראל. הפחם מיוצר בעיקר מעצי אבוקדו והדרים. כשבעל מטע בישראל צריך לשנטע (לעקור ולנטוע מחדש) את המטע שלו, הוא מזמין קבלן משנה שעושה בשבילו את העבודה בחינם, ואף משלם לו עבור הגזעים, אותם הוא מעביר לשטחים אל תעשיית המפחמות. כל זאת למרות צו אלוף פיקוד האוסר את מעבר משאיות הגזם לשטחים.
אם כך ישנם כמה צעדים לפתרון:
 הסדרת פיתרון חלופי לחקלאים לפינוי הגזם ע"י משרד החקלאות.
חקיקת חוק האוסר סחר חופשי בגזם ואכיפתו.
אכיפת צו אלוף פיקוד, האוסר מעבר משאיות הגזם לשטחים, ע"י המנהל האזרחי.
העלאת מודעות בקרב בעלי המטעים לנזק הנורא שנגרם עקב העברת הגזעים לאותם קבלני משנה.
הנה כמה עובדות על עשן המפחמות:
מקורו של העשן הוא בפעילות של מפחמות בלתי חוקיות של פלשתינאים בשטחי הרשות הפלשתינית ממזרח לנו. בחודשי הקיץ והסתיו הרוח בשעות הלילה והבוקר המוקדמות היא בד"כ מזרחית או דרום - מזרחית, ואז העשן מגיע לאזורים שסובלים.

המפחמות הן למעשה ערימות גזעי עצים שנשרפות בבעירה איטית. נכון להיום מדובר בכ-400 מפחמות. כל מפחמה בוערת ברציפות במשך כשבועיים שלושה. על מנת להאט את הבעירה מכסים את הערימות בניילונים, מתיזים עליהן מים ועוד. במהלך התהליך הזה משתחררים לאוויר החומרים המסוכנים הנ"ל.

העשן נבדק ע"י הרשויות המוסמכות וביניהן המשרד להגנת הסביבה, איגוד ערים איכות סביבה חדרה ועוד, ונמצא מסוכן לבריאות, רעיל ומסרטן. הבנוסף לנזקים הבריאותיים העשן גורם גם לנזקים סביבתיים חמורים. הוא מכיל חומרים כגון: בנזן, פורמלהיד, גזים אנ-אורגנים, דיאוקסינים, חלקיקים נשימים קטנים מ-2.5 מיקרון שמתיישבים בעומק הריאות ונשארים שם וברבות הימים עלולים לגרום לסרטן הריאות ועוד.

פרופסור אלי ריכטר, רופא מומחה בעל שם עולמי, קבע בחוות דעתו שהוגשה לבג"ץ בעניין זה בין השאר, כי אנו נחשפים לחומרים מסרטנים מוכחים בערכים גבוהים הגורמים נזק לבריאותנו ולבריאות ילדינו, וכי ילדים שנחשפים לעשן אפילו באופן חד פעמי וקל וחומר לאורך זמן, עלולים לסבול מבעיות במערכת הנשימה כל חייהם.

בעמוד 7 לחוות דעתו מפרט פרופסור ריכטר חלק מן הנזקים הבריאותיים: "ההשפעות הבריאותיות העיקריות של מזהמים אלה הידועות כיום הם נזקים לדרכי הנשימה: אסטמה, מחלת ריאה חסימתית כרונית, ברונכיט ושאר מחלות דרכי נשימה עליונות, ירידה בתפקודי ריאות, סימפטומים נשימתיים קוצר נשימה, לחץ בחזה, צפצופים, יצור ליחה. סרטן באברי מטרה שונים ובעיות קרדיווסקולריות. חשיפה למזהמים אלה פוגעת בכל שכבות הגיל מעוברים במעי אימם ועד קשישים."
המצב הזה חייב להיפסק! יש פתרון פשוט למצב, והוא מצוי בידיי משרד החקלאות. 95% מהגזם שנשרף במפחמות, שפועלות בשטחי B ו A, מגיע מחקלאי ישראל, מגדלי ההדרים והאבוקדו בעיקר. עלינו ללחוץ על המדינה לספק פיתרון לפינוי הגזם של מגדלי המטעים, ולאסור העברת הגזם מעבר לקו הירוק אל המפחמות!
בואו כולנו נשמיע את קולנו ונפעל לשינוי המצב כדי שנוכל לנשום פה בשקט!

,
הדרישות שלנו

1) אנחנו דורשים שהמדינה תמגר לאלתר סכנה זאת בכל אמצעי שעומד לאל ידה ותקיים את חובתה להגנה על בריאותם וחייהם של אזרחי מדינת ישראל. 2) אנו דורשים ממשרד החקלאות להשלים באופן מיידי את החקיקה שאוסרת סחר בגזעי עצים על חקלאי ישראל, ותספק פתרונות חלופיים עבור בעלי המטעים לטיפול בגזם. 3) אנו דורשים שאחרי השלמת החקיקה בנושא תתבצע פעולת אכיפה אינטנסיבית ומקיפה בקרב חקלאי ישראל שתמנע את הסחר האמור בגזעים. 4) אנו דורשים ממשרד הביטחון והמשרד להגנת הסביבה להרחיב את שעות הפעילות ל - 24 שעות ביממה וכן ואת מספר האנשים של הצוות (צוות "דוד") האמון על עצירת משאיות גזעים מלעבור במעברים לשטחים.

,
מה אפשר לעשות?

קודם כל לתמוך בנו! כאן ובדף הפייסבוק שלנו https://www.facebook.com/mafhemot
להצטרף לרשימת התפוצה שלנו ולהתעדכן על פעילויות.
לעזור בשיתופים בפייסבוק.
להגיע להפגנות.
לשלוח מכתב לשר החקלאות
ולדבר על זה עם כל מי שרק אפשר
תודה :)

תודה שהצטרפת! נשמח לעוד צעד אחד קטן, שיעזור להביא את המאבק לעוד א/נשים:

שתפו -

שתפו -