המכתב שנשלח:

לכבוד כבוד נשיא המדינה מר ראובן ריבלין ,

אני פונה אליך בבקשה להעניק חנינה ליונתן היילו.
יונתן היילו, צעיר בן 29 ממוצא אתיופי, הגן על גופו ונשלח לעשרים שנות מאסר שהומרו בערעור לעליון לשנים עשר שנים.
בית המשפט המחוזי גזר על יונתן 20 שנה בגין עבירת רצח ורק לאחר מאבק ציבורי נרחב וערעור לבית המשפט העליון, הכיר בית המשפט העליון במורכבותו של המצב, הפחית את האשמה להריגה וגזר דינו הופחת ל- 12 שנים.
יונתן יושב כבר שש שנים בכלא ומצבו הפיזי והנפשי של יונתן קשה. הוא זקוק לשיקום, לא למאסר.
כביכול מדובר בגבר הרוצח גבר אחר ודינו כדין כל רוצח. אולם אין מקרה זה ככל המקרים ואין יונתן היילו ככל הרוצחים. יונתן אינו כאדם בן חורין שרצח אדם אחר. יונתן הינו קורבן אונס שהיה נתון במשך חודשים רבים להתעללות ממושכת יונתן לא תכנן להרוג את האדם שמירר את חייו, התעלל ואנס אותו. הוא הרג אותו כשנראה היה כי עמד לפגוע בו שוב ונהג בו בדיוק באותו אופן כפי שפעל לפני שאנס אותו בעבר. יונתן הוא קורבן של טראומה מתמשכת חוזרת ונשנית ומתוך תובנה זו יש לשפוט את מעשיו.
 בחודשים האחרונים אנשים מכל רחבי הארץ, בגילאים שונים ומתחומים שונים, מצטרפים למאבק למען חנינה ליונתן וקוראים לצדק. זה מאבק למען נפגעי תקיפה מינית - גברים ונשים כאחד. זה גם מאבק למען תיקון חברתי ונגד האפלייה ממנה סובלת קהילת יוצאי אתיופיה, שייצוגם בבתי הכלא גדול בהרבה מחלקם באוכלוסיה והנגישות שלהם למנגנוני האכיפה והטיפול מוגבלת מאוד.
חשוב להדגיש כי אין הצדקה לרצח וכי איננו מעוניינות להפחית בחומרת הפגיעה בחיי אדם. עם זאת, המקרה של יונתן ונסיבותיו המיוחדות צריכים להילמד, על מנת למנוע הישנות של מקרים כאלו בעתיד. 1 מכל 6 גברים נפגע מינית במהלך חייו ולמרות זאת, ישנו תת-דיווח משמעותי על פגיעה זו לרשויות אכיפת החוק. כאשר מדובר בפגיעה בגברים, עצם הפנייה לקבלת סיוע נתפסת כחולשה והיא פוגעת בתחושת הגבריות של הנפגע ובתפיסתו את עצמו כגבר.
פרשה זו מהווה תמרור אזהרה המצביע על חוסר האמון שרוחשים נפגעי תקיפה מינית לרשויות הצדק, כמו גם על הקשיים בדיווח על מצבי מצוקה הנובעים מפגיעה מינית, בפרט בגברים. קושי זה מתעצם כאשר מדובר באדם המתגורר בשכונה מוחלשת, דבר אשר מקשה על נגישות למוקדי סיוע ולבקשת עזרה.
אנחנו קוראים וקוראות לך להכיר בנסיבות המיוחדות ולהעניק ליונתן חנינה. אנחנו קוראים וקוראות לך להעלות לסדר היום את הסיפור של יונתן ושל רבות אחרות ורבים אחרים ולשבור את קשר השתיקה שקיים סביב תקיפות מיניות ואונס.

מי קיבל את המכתב:
מי קיבל את המכתב
כמה שלחו את המכתב: 4104
הודעת סגירה:
iframe תגובות פייסבוק: